civanpercemi.gen.tr https://www.civanpercemi.gen.tr Civan Perçemi, Civan Perçemi Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, civanpercemi.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Sun, 15 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Civan Perçemi Çayı https://www.civanpercemi.gen.tr/civan-percemi-cayi.html Fri, 07 Dec 2018 13:48:48 +0000 Civan Perçemi Çayı, Civanperçemi halk arasında yara otu olarak ta bilinir. Civanperçemi tarlalarda, yol kenarlarında ve ormanlık bölgelerin kıyılarında, dağlık alanların tepesinde ya da çayırlarda yetişmektedir. Civan Perçemi Çayı, Civanperçemi halk arasında yara otu olarak ta bilinir. Civanperçemi tarlalarda, yol kenarlarında ve ormanlık bölgelerin kıyılarında, dağlık alanların tepesinde ya da çayırlarda yetişmektedir. Bulunduğu yerler genellikle kuru toprak ve yol kenarlıklarıdır. Türüne göre 5-100 cm yüksekliğinde, yaprakları ise yün gibi tüylüdür. Parçalara ayrılan çiçekleri, fildişi beyazı renkte, açık sarı ya da koyu sarı renkte olabilir. Uzun yıllık otsu bir bitki türüdür. Mavimsi renkte, uçucu yağı bulunur. Bu uçucu yağ azulen, limonen, sineol, borneol, pinenler, sekterinler içerir. Bitki çayırlarda, tarla yollarında, yol kıyısında ve tahıl tarlalarında kümeler halinde yetişir. Açık güneşli havada çevresine aromalı ve nefes kesen bir koku yayar. Bitkinin çiçeği, güneşin etkili olduğu vakitlerde toplanır. Ülkemiz de 40 kadar civanperçemi bitkisinin türü vardır.

Civan Perçemi Faydaları;

Civanperçemi, adet kanamalarını düzene koyar, menopoz döneminde olan hanımların civanperçemi çayını içmesi büyük önem taşır. Bu dönemdeki sorunları, dölyatağını (rahim) en iyi faydayla çare olur. Yumurtalıklardaki iltihaplanmaların, civanperçemi banyosu yapılarak ağrıları dindirdiği ve iltihabı da ağır ağır azaltmaya başladığı izlenebilir. Banyosu aynı zamanda ihtiyarlarda ve çocuklarda altını ıslatma ve akıntılarda oldukça etkilidir. Bu rahatsızlıklarda 2 su bardağı civanperçemi çayının içilmesi gerekir. Hanımlarda sık aralıklarla civanperçemi çayını içmelidir. Bunun içsel huzursuzluğu ve diğer rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinmektedir. 

Civan Perçemi Çayı

Sindirim hızlandırıcı, yapısıyla yağların yakımın da çok etkilidir. İçeriğindeki yağlar sayesinde gaz spazmını da düzene sokar. Terlemeyi hızlandırarak soğuk algınlıklarında ve ateşin düşülmesinde iyi gelir. İştah açıcı özelliğiyle yemek düzenini sağlar. Mide ve bağırsağın oluşturacağı krampları giderir.  Karaciğer hastalığında da tedavi eden özelliğine sahiptir. Adet zamanında meydana gelen sancıları ve ağrıları da tamamen keser. Sakinleştirici yapıya yardımcı olur ve sinirleri de rahatlatır. Uykusuzluğa iyi gelen bitki, düzenli bir şekilde uyumayı sağlar. Sindirim sistemini destekleyen özelliği de bulunmaktadır. Bağırsak ve midenin oluşturduğu gazlara da iyi gelmektedir.

Civan Perçemi ve Banyosunun Faydaları; Kadınlarda üreme organlarına da oldukça fayda sağlar. Rahim kanseri, değişik rahim hastalıkları, yumurtalık iltihaplarına da civanperçemi çayının faydası olup, miyomu ve beyaz akıntıya iyi gelen banyolar önerilir.

Civan Perçemi ve Tazesinin Faydaları; Tazesinin sıkılarak elde edilen suyu nefes yollarını temizler, kan dolaşımını ve kalp ritimlerini düzenler. Bu bitkiden yapılan merhemi yaralarda ve çıbanlarda ki tedavide kullanılır.

Civan Perçemi ve Güzellik İçin; Yüz çevresinde çöküntüleri olan kişiler, bitkinin suyunu sürerse düzelme sağlar. Bunun hazırlanması ise; bir çay bardağı sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı konulur. 20 dakika demlenip süzülür. Akşam temizlenen yüze pamuk yardımı ile sürülür. Kuruduğunda yine sürülerek yatılır.

Civan Perçemi Çayı Hazırlama; Bitkisi kurutulup toz şekline getirilir. Tozu yapılan kuru civanperçemi bitkisinden 1 su bardağı sıcak suyun içine 2 çay kaşığı kadar atılıp demlemesi beklenir. Demlendikten sonra şeker veya bal gibi tatlandırıcıyla tüketilmelidir.

]]>
Altın Otu https://www.civanpercemi.gen.tr/altin-otu.html Fri, 07 Dec 2018 14:08:59 +0000 Altın otu, Türkiye şartlarında yabani bir ot olarak kullanılır. Altın otunun Latincede ki karşılığı Helichtysum  Arenairum dur. Altın otu ülkemizde her bölgede yetişmekte olup iklim seçici özelliği yoktur. Altın otu 50-60 cm Altın otu, Türkiye şartlarında yabani bir ot olarak kullanılır. Altın otunun Latincede ki karşılığı Helichtysum  Arenairum dur. Altın otu ülkemizde her bölgede yetişmekte olup iklim seçici özelliği yoktur. Altın otu 50-60 cm arası yetişen sarı renkte çiçekleri açan bir bitkidir. Altın otunun diğer adları ise  altın çiçek, ölmez çiçek olarak da bilinmektedir. Altın otunun içerisin de  kumarin , reçine ve bir miktar da uçucu yağ vardır.

Altın otunun faydaları

Altın otu idrar söktürücü etkisiyle tansiyonu dengeler, vücuttaki ödemi atmanızı sağlar ayrıca kalp yetmezliğin de kalbin yükünü azaltır. Böylece sindirimi ve hazmı güçlendirici etkisi vardır. İdrar söktürücü etkisinden dolayı idrar yollarında ki taşların atılmasına yardımcı olur. İdrar yolları üzerinde antiseptik etkisi nedeniyle idrar yolları enfeksiyonunu tedavi edici ve koruyu etkisi vardır. Ayrıca antinflamatuar (mikrop önleyici) etkisiyle romatizmal hastalıklarda tedavi edici etkisi vardır. Lifli yapısı nedeniyle midede uzun süre kalır ve tokluk hissini artırır. Dışkılamayı kolaylaştırdığından dolayı basur(hemoraid) rahatsızlıkların da hasta konforunu artırıcı etkisi vardır. Damar duvarında ki kas tabakalarını güçlendirici etkisi ve aynı zaman da damar genişletici özelliği ile kalp damar sağlığına faydalıdır. Ayrıca altın otunun bileşimin de C ve P vitaminleri vardır.

Altın Otu

Altın otunun zararları

Bilinçsiz kullanımı sonucun da vücuttan sıvı ve mineral kayıpları yaşanır. Bu da kalp ritim bozukluklarını ve beyin fonksiyonlarında bozukluklara neden olur. Ayrıca lifli yapısından dolayı sindirim süresini kısaltır ve bağırsak hareketlerinin azalmasına neden olur. Bu da ileri dönemlerde bağırsak tembelliğine neden olur. Hamile kadınların tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi altın otu kullanması sakıncalıdır. Kas ve damar yapısında olan etkilerinden dolayı erken doğumlar ve düşük riskini artırır. Bu nedenle hamilelik süresince kullanılması önerilmez. Bir uzman görüşü almadan tıbbi bir amaç için altın otu kullanmayınız.

]]>
Civan Penceri Yan Etkileri https://www.civanpercemi.gen.tr/civan-penceri-yan-etkileri.html Sat, 08 Dec 2018 08:44:37 +0000 Genel olarak tavsiye edilen ölçüleri kullandığınız zaman herhangi bir yan etki yapmaz. Bazı insanlarda alerjiye sebep olabilir. Vücutta deri döküntüsüne sebep olabilir. Alerjiler kokusu, suyu, ç Genel olarak tavsiye edilen ölçüleri kullandığınız zaman herhangi bir yan etki yapmaz. Bazı insanlarda alerjiye sebep olabilir. Vücutta deri döküntüsüne sebep olabilir.

Alerjiler kokusu, suyu, çayına karşı olabildiği gibi aynı zamanda bitkiyle direkt temasla da olabilir.

Civan Penceri Yan Etkileri

Civanperçeminin gebelik süresince kullanılmaması tavsiye edilir. Bazı duyarlı kişilerde alerjik tepkilere yol açabilir. Başkaca bilinen bir yan etkisi yoktur.

]]>
Civan Perçemi Faydaları https://www.civanpercemi.gen.tr/civan-percemi-faydalari.html Sat, 08 Dec 2018 15:59:25 +0000 Migren, sinir hastalıkları, baş ağrısı, baş dönmesi, sinüzit ve kan dolaşımında, kalp damarları daralmaların da, kramplarında, dolaşım sistemi hastalıklarında ve yüksek tansiyonda faydalı olduğu bilinmektedi Migren, sinir hastalıkları, baş ağrısı, baş dönmesi, sinüzit ve kan dolaşımında, kalp damarları daralmaların da, kramplarında, dolaşım sistemi hastalıklarında ve yüksek tansiyonda faydalı olduğu bilinmektedir.

Mide, mide kanamaları, mide kanseri, kolid, ülser ve kanamalı hemoroidlerde çok faydalıdır. Bağırsak ağrılarını (iltihaplarını) dindirici ve basur büzücü etkisi vardır.

Her türlü akciğer hastalıklarında, kanamalarını dindirici ve akciğer kanserini tedavisini destekleyici özelliği vardır. Bronşitte ve astımda tedavi edici özelliği ile bilinir.

Kemik iliği hastalıkları ve romatizmal hastalıklarda, sırt ağrılarında çok faydalıdır.
Karaciğer fonksiyon arttırıcı, Hepatit A-B-C, egzama, kolesterol (LDL, HDL) , safra kesesi ve mide krampları ve karın bölgesinde uygulanabilir.
25-35 yaş arası bayanlarda oluşan meme fibrokistlerinde,
Yumurtalık kistlerinde ve miyonlarda
Bayanlarda sıkça görülen genital infeksiyonlarda,

Beyaz akıntı da (mantar ve/veya bakteri infeksiyonu)

Geciken ya da çok kanamalı ve sık (düzensiz) adet dönemlerinde,

Özellikle genç kızların ilk adet dönemlerine girdiği zamanlar da (13-15 yaş)

Civan Perçemi Faydaları

Menopoz dönemi gelişen, ateş basması, terleme, stres ve osteoporoza bağlı kemik erimesi sorunlarında,

Çayının Faydaları
Mide rahatsızlıklarına, hazımsızlığa, soğuk algınlığına, öksürüğe iyi gelir.
Basur memelerine haşlanıp suyu kaşık kaşık içilirse faydası görülür.
Bayanların sancılı ve depresif gecen regl dönemlerinde,regl gecikmelerine, menopoz öncesi ve sonrası çekilen rahatsızlıklarda çok etkilidir.
Sinirleri kuvvetlendirir.
Boğmaca, kızamık, çocukların kemik rahatsızlıklarında çok faydalıdır.
Ateşi düşürür, iştahı açar.

Banyosunun Faydaları
Kadınların üreme organları için de pek çok faydası vardır. Rahim kanseri, çeşitli rahim rahatsızlıkları, yumurtalık iltihaplarında içilen civanperçemi çayları çok yararlıdır. Miyomlar ve beyaz akıntılar için, yarım banyolar tavsiye edilebilir.

Tazesinin faydaları
Taze civan perçeminin sıkılmasından elde edilen suyu nefes yollarını temizler, kan dolaşımını ve kalp atışlarını düzene sokar.
Bu ottan yapılan merhem yaraların, çıbanların tedavisinde kullanılır.

Güzellik İçin: Yüzdeki çöküntülere çöküntülere suyu sürülürse düzelir.Bunun İçin ; bir çay bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı konur, 20 dak demlenip pamuktan süzülür, akşamları temizlenmiş yüze pamukla sürülür. Kuruyunca tekrar sürülüp yatılır.Zamanla cilt düzelir.

Çay Hazırlama : Kurutulmuş civan perçemi bir litre suya 20 gr konup 15 dakika demlendikten sonra süzülür.

Yarım banyo için: 100 gr civanperçeminin yaprak ve çiçekleri tam olarak geceden soğuk suyun içine konur. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılıp, banyo suyuna ilave edilerek kullanılır. Yalnız banyo sırasında böbrek bölgesi suyun dışında kalmalıdır. 15 k. suda kalınır banyo sonrası kurulanmadan havluya sarınarak bir saat kadar di]]> Civan Perçemi Kullanımı https://www.civanpercemi.gen.tr/civan-percemi-kullanimi.html Sat, 08 Dec 2018 22:56:23 +0000 Çay hazırlamak: Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır (kaynatılmaz), 15 dakika demlendikten sonra süzülür. Aksi belir Çay hazırlamak: Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır (kaynatılmaz), 15 dakika demlendikten sonra süzülür. Aksi belirlilmedikçe günde 3 su bardağı çay aç karnına veya öğün aralarında içilir.
Bitki Tentürü: Çiçeklenme zamanında toplanan taze bitki ince kıyılır. Geniş ağızlı bir şişeye gevşekçe doldurulur ve kaliteli bir konyak, bitkilerin üstüne çıkana kadar eklenir. Şişe 14 gün boyunca güneşte bekletilir, arada bir çalkalanır ve süre sonunda süzülür.
Merhem hazırlamak: 100 gr tuzsuz tereyağı veya içyağı tavada iyice kızdırılır. İnce kıyılmış bir avuç kadar taze civanperçemi çiçeği ve ince kıyılmış 15 taze ahududu yaprağı tavaya atılır, çıtırdamaya başlayınca karıştırılır ve tava ocaktan çekilerek, üstü kapalı bir biçimde serin bir yere kaldırılır. Ertesi gün hafifçe ısıtılır, tülbentten geçirilerek süzülür ve temiz kaplara doldurulur. Buzdolabında saklanmalıdır!
Civan Perçemi Kullanımı Oturma Banyosu: Iki büyük avuç dolusu ince kıyılmış taze bitki veya 100 gr kurutulmuş bitki, gece boyunca soğuk suda bekletilir. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır ve süzülerek, banyo suyuna eklenir.

]]>
Civan Perçemi Nedir ? https://www.civanpercemi.gen.tr/civan-percemi-nedir.html Sun, 09 Dec 2018 12:50:54 +0000 Türlerine göre 5-100 cm yükseklikte, yapraklar yünlü gibi tüylü ve parçalı, çiçekleri ; beyaz, fildişi beyazı, soluk sarı veya altın sarısı rengindedir. Çok yıllık ve otsu bir bitkidir. Mavimtrak renkli bir Türlerine göre 5-100 cm yükseklikte, yapraklar yünlü gibi tüylü ve parçalı, çiçekleri ; beyaz, fildişi beyazı, soluk sarı veya altın sarısı rengindedir. Çok yıllık ve otsu bir bitkidir. Mavimtrak renkli bir uçucu yağ taşır. Bu uçucu yağda azulen, limonen, sineol, borneol, pinenler, seskiterenler vardır. Bitki çayırlarda, dar tarla yollarında, yol kıyılarında ve tahıl tarlalarının kenarlarında kümeler halinde yetişir. Güneşli havalarda çevresine aromalı keskin bir koku yayar. Aslında çiçekleri, güneşin en etkili olduğu saatlerde toplamak gerekir, çünkü o sıralarda eterli yağları ve şifalı gücü doruk noktasında olur.

Bilinen Bileşimi : Uçucu yağ ( pinenler, berneol, cineol, terpineol, kamphor, thuon ), reçineli madde, Şekerler ( glikoz, sakaroz, mannitol ), tanen, fosfat, organik asidler, achillein, potasyum tuzları.

Civan Perçemi Nedir

Özellilleri : Tonik ve kabız yapcı, yumurtalık ve rahim ağrılarını dindirici, iştah açıcı, idrar söktürücü, safra artırıcı, ergenlik ve menepoz dönemlerinde sakinleştirici, adet düzenleyici, kan temizleyici ve dolaşımını düzenleyici, bağırsak kurtlarını düşürücü, Haricen; yara iyileştirici.

]]>
Civan Perçemi https://www.civanpercemi.gen.tr/civan-percemi.html Mon, 10 Dec 2018 01:39:02 +0000 Civan perçemi (Achillea millefolium); yöresel olarak akbaşlı, barsamaotu, binbiryaprakotu, marsamaotu, beyaz civanperçemi, sarı civanperçemi ve kandilçiçeği diye de anılır. Hayatımızdan ayrı düşünemeye Civan perçemi (Achillea millefolium); yöresel olarak akbaşlı, barsamaotu, binbiryaprakotu, marsamaotu, beyaz civanperçemi, sarı civanperçemi ve kandilçiçeği diye de anılır. Hayatımızdan ayrı düşünemeyeceğimiz bir şifalı Türkiye'de 40 kadar civanperçemi türü bulunmakta ve bunların birçoğu tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Türlerine göre 5-100 cm yükseklikte, yapraklar yünlü gibi tüylü ve parçalı, çiçekleri ; beyaz, fildişi beyazı, soluk sarı veya altın sarısı rengindedir. Çok yıllık ve otsu bir bitkidir. Mavimtrak renkli bir uçucu yağ taşır. Bu uçucu yağda azulen, limonen, sineol, borneol, pinenler, seskiterenler vardır. Bitki çayırlarda, dar tarla yollarında, yol kıyılarında ve tahıl tarlalarının kenarlarında kümeler halinde yetişir. Güneşli havalarda çevresine aromalı keskin bir koku yayar. Aslında çiçekleri, güneşin en etkili olduğu saatlerde toplamak gerekir, çünkü o sıralarda eterli yağları ve şifalı gücü doruk noktasında olur.

Ünlü herbalist Kneipp, bir yazısında şöyle diyor : "Arada bir civanperçemi çayı içmiş olsalar, kadınlar pek çok problemle hiç karşılaşmazlardı!". Adet kanamaları düzensiz bir genç kız olsun, menopoz dönemindeki veya sonrasında olgun bir kadın olsun, tüm kadınlar için arada sırada civanperçemi çayı içmek çok önemlidir. Civanperçemi, akla gelebilecek tüm konularda, dölyatağını (rahim) en iyi biçimde etkiler. Tanıdığım genç bir kadının birden dölyatağı kanserine (rahim) yakalandığını duymuştum. Kobalt ışını ile tedavi ediliyordu. Hastanın yakınları, hiç bir iyileşme umudunun kalmadığını doktordan öğrenmişlerdi. Hemen içebildiği kadar çok civanperçemi çayı içmesini önerdim. Daha aradan 3 hafta bile geçmeden aldığım bir mektupta, hastanın kendisini iyi hissetmeye ve kilo almaya başladığını öğrendiğimde büyük bir mutluluk duydum. Yumurtalık iltihaplanmasında alınmaya başlanan civanperçemi oturma banyolarının daha ilkinde ağrılar kesilir ve iltihap yavaş yavaş gerilemeye başlar. Bu banyolar aynı zamanda, yaşlı kişilerin ve çocukların yatağa işeme problemlerine karşı ve dölyatağı (rahim) akıntılarında da başarılı olur. Bu durumlarda ayrıca günde 2 bardak civanperçemi çayı da içmek gerekir. Dölyatağı kaymasında da (Prolapsus) uzunca bir süre oturma banyoları alınır, ayrıca günde 4 bardak arslanpençesi çayı içilir ve çobançantası tentürü ile dölyatağı civarına, vajinadan yukarı doğru masajlar yapılır. Miyomlar da (Kas yapılı urlar), doktor kontrolünün olumlu bir sonuç vermesine kadar, uzunca bir süre her gün civanperçemi oturma banyoları alındığında yok olabilirler. 19 yaşındaki bir genç kızda adet kanamaları bir türlü başlamıyordu. Doktoru ona doğum kontrol hapı önerdi. Kanamalar yine de başlamadı, ama kızın memeleri bir hayli irileşti. Bu durumda kız da hapları kullanmak istemedi. İşte o zaman annesi bana (M.Treben) geldi. Ona, kızına her sabah aç karnına 1 bardak civanperçemi çayı içmesini tavsiye ettim. Dört hafta sonra her şey yoluna girmişti ve bugüne kadar da yolunda gitti. Menopoz döneminde de kadınlar sık sık civanperçemi çayını anımsamalıdırlar. Bu durumda, iç huzursuzlukları ve daha başka rahatsızlıklarla karşılaşmayacaklardır.

Civanperçemi oturma banyoları da sağlık için çok yararlıdır. Kol ve bacaklardaki sinir iltihaplanmalarında, civanperçemi katkısıyla yapılacak kol ve bacak banyoları çok rahatlatıcıdır. Fakat, bitki öğle güneşinde toplanmalıdır. Bu tür banyolar özellikle ilk alındığında yararlı olurlar ve tüm ağrılar diner.

]]>